W dzisiejszym grudniowym wpisie krótki poradnik o tym jak mądrze dokarmiać ptaki zimą, aby im pomóc i nie zaszkodzić. Znajdziecie tu również instrukcję jak samemu zrobić przysmak dla ptaków, jakim jest kula tłuszczowa.
Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Ptaki zaczynamy dokarmiać, kiedy nadejdą większe mrozy lub spadnie śnieg. Nie należy tego robić zbyt wcześnie, czyli kiedy ptaki same mogą znaleźć pokarm.
O czym należy pamiętać?
- Ptaki szybko przyzwyczajają się do danego miejsca, dlatego jeśli już zaczęliśmy, musimy regularnie dostarczać im pokarm (codziennie lub nawet kilka razy dziennie małe porcje).
- Pamiętajmy o czyszczeniu karmnika z resztek pokarmu i odchodów, co zapobiega przenoszeniu się chorób i psuciu pokarmu.
- Nie podawajmy ptakom zepsutych resztek jedzenia oraz mleka, którego ptaki nie trawią.
- Zapewnijmy ptakom łatwy dostęp do karmnika, aby miały możliwość ucieczki przed innymi, większymi ptakami lub np. kotem.
- Dokarmianie kończymy wiosną, stopniowo zmniejszając ilość pokarmu w karmniku.
Czym dokarmiać ptaki zimą?
- Słonecznik – najpewniejszym pokarmem dla większości gatunków będzie wysokokaloryczny słonecznik (łuskany sprawi im mniej kłopotu, a nam zapewni większy porządek wokół karmnika).
- Owoce – jabłka, gruszki, śliwki lub winogrona pokrojone na kawałki, suszone jagody oraz owoce (bez dodatku konserwantów np. siarki). Najbardziej będą smakować kosom, kwiczołom, a także bogatkom i dzięciołom. Ptaki ucieszą się także z owoców dzikiej róży, jarzębiny, głogu, czarnego bzu. Świeże owoce podajemy, kiedy nie ma dużych mrozów i możliwości, że zamarzną.
- Warzywa – gotowane bez soli małe kawałki ziemniaków, buraki, marchew i pietruszka będą dobrym pokarmem dla kaczek i łabędzi, a także bażantów i kuropatw.
- Biały ser – przysmak kosów, kwiczołów, dzięciołów i sikor.
- Orzechy włoskie, laskowe, ziemne niesolone – wysokokaloryczny pokarm, który będzie smakował wielu gatunkom.
- Łuskane nasiona dyni, siemię lniane, sezam, konopie, nasiona dzikich traw, kasza jęczmienna, kasza gryczana niepalona, kukurydza.
- Ziarna zbóż: proso, pszenica, pszenżyto, owies, żyto, sorgo,
- Suche pieczywo – nie ma dużej wartości dla ptaków, a może zaszkodzić. Jeśli już podajemy, nie powinno zawierać soli, konserwantów i polepszaczy. Lepiej nie ryzykować.
- Słonina, boczek (niesolone) – będą przysmakiem sikorek, kowalików i dzięciołów. Po dwóch tygodniach należy wymienić na świeży kawałek.
- Gotowe mieszanki/ karmy dla ptaków – mają różnorodny skład i smakują ptakom. Zwróćmy jednak uwagę czy nie są wilgotne lub spleśniałe.
- Gotowe kule tłuszczowe zawierające tłuszcz i nasiona. Plastikowa siatka, w którą są zapakowane, może zagrażać ptakom, dlatego warto zrobić własny przysmak w foremce, kubku lub skórce z owoców.
- Woda – jeśli to możliwe wystawmy poidełko ze świeżą, ciepłą wodą i regularnie sprawdzajmy, czy jest czysta i nie zamarzła.
Kula tłuszczowa dla ptaków – DIY czyli zrób to sam!
Jeśli chcecie samemu zrobić przysmak dla ptaków, przygotujcie kule tłuszczowe do zawieszenia na drzewie lub tarasie. Poniżej krótka instrukcja.
Do wykonania kuli tłuszczowej potrzebne będą:
- smalec lub łój (bez soli i dodatków)
- ziarna słonecznika, dyni, siemię lniane, orzechy, ziarna zbóż itp.
- skórka z pomelo, pomarańczy lub połówka kokosa albo duże szyszki
Wykonanie:
1. Przygotuj tłuszcz, nasiona, skórkę i sznurek
2. Przewlecz sznurek przez zrobione otwory w skórce
3. Rozpuść tłuszcz i dosyp nasiona
4. Przełóż mieszankę do skórki jak lekko ostygnie
5. Odstaw do zastygnięcia tłuszczu
Jak zrobić szyszkę tłuszczową dla ptaków?
Jeśli robimy wersję z szyszką, smalec z ziarnami musi nieco stężeć, nim nożykiem lub łyżeczką nałożymy go pomiędzy łuski szyszki. Wcześniej do szyszki przymocowujemy sznurek lub wstążkę (można klejem na gorąco lub obwiązując szyszkę dookoła).
Dobrym pomysłem, będzie też wykorzystanie foremek do wykrawania ciastek. Foremki należy ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wypełnić zastygniętą masą z ziarnami robiąc otwory na tasiemkę do zawieszenia (można użyć słomek do napojów). Następnie blaszkę wkładamy do lodówki, aby masa zastygła. Wyjmujemy przysmak z foremek i przewlekamy tasiemkę lub grubszy sznurek. Gotowe!
Dokarmianie i obserwowanie ptaków zimą jest bardzo przyjemnym i pożytecznym zajęciem, zwłaszcza dla dzieci.
Pozwala na poznawanie różnorodności gatunkowej naszego regionu i uczy odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę.
Jeśli macie własny ogród warto zastanowić się jak przyciągnąć do niego ptaki. Kilka porad znajdziecie we wpisie “Zimowy ogród przyjazny ptakom”.
Ciekawa jestem, jakie smakołyki szykujecie dla skrzydlatych przyjaciół. Możecie podzielić się nimi w komentarzu.
Pozdrawiam i życzę miłego podglądania ptaków w zimowe dni 🙂
Po zlaniu wina pozostało mi dużo skórek winogron i pestek. Czy ktoś próbował dokarmiać tym ptactwo? W tej chwili są to odpady już bezalkoholowe… 🙂
Dziękuję za komentarz. Znalazłam ciekawy artykuł, który może pomóc.
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/