Lilak pospolity (bez) w ogrodzie

Lilak pospolity (Syringa vulgaris ) zwany niepoprawnie bzem lub bzem lilakiem to jeden z najbardziej znanych kwitnących krzewów, lub małych drzew w ogrodach na całym świecie. Jego białe, ecru, żółte, różowe, niebiesko-lawendowe lub ciemnofioletowe kwiaty zebrane w stożkowate wiechy przepełniają ogród cudownym zapachem, którego intensywność zależna jest od odmiany. Posiada szerokosercowate, zielone lub dwubarwne (zielono-żółte) liście. System korzeniowy lilaka jest raczej płytki choć rozległy.

W Polsce lilak kwitnie w maju. Osiąga 2-5 metrów wysokości i 2-3 metry szerokości. Można go prowadzić w formie luźnego krzewu lub małego drzewka (najczęściej wielopniowego). Najbardziej popularny jest w wiejskich i naturalnych ogrodach, choć równie dobrze znosi miejskie warunki. Można go sadzić pojedynczo, w grupie lub w formie nieformowanego żywopłotu (np. w połączeniu z innymi krzewami). Ze względu na piękny zapach warto go sadzić przy tarasach, altankach i ścieżkach.

Stanowisko dla lilaka w ogrodzie

Lilaki lubią stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. W cieniu będą słabo kwitły. Wymagają średniożyznej, lekko wilgotnej, przepuszczalnej gleby o ph zasadowym lub obojętnym (nie lubią kwaśnych gleb). Są mrozoodporne, choć późnowiosenne przymrozki mogą uszkodzić pąki kwiatowe. Ogólnie jest to roślina mało wymagająca.

Pielęgnacja lilaka

💜 Pielęgnacja lilaka pospolitego polega przede wszystkim na odchwaszczaniu gleby w obrębie krzewu (można ją ściółkować kompostem lub zrębką liściastą).
💜 Na glebach w miarę żyznych lilaki nie wymagają nawożenia. Wystarczy obkładanie gleby kompostem lub podlewanie gnojówką np. z pokrzywy. Zbytnie nawożenie azotem może niepotrzebnie zwiększyć masę liści kosztem kwiatów. Jeśli mamy ubogą glebę lilaki warto zasilić nawozem do roślin kwitnących.
💜 Należy usuwać odrosty korzeniowe, pojawiające się wokół krzewu (wycinając je u nasady).
💜 Podczas suchej wiosny pamiętajmy o podlewaniu w trakcie i po kwitnieniu.

Cięcie lilaka

💜 Po kwitnieniu należy wyciąć kwiatostany, aby roślina nie traciła energii na zawiązywanie nasion.

💜 Jeśli chcemy przyciąć lilak (np. w celu rozkrzewienia się lub ograniczenia wysokości), zróbmy to zaraz po kwitnieniu, aby zdążył wykształcić nowe pędy i pąki kwiatowe, które zakwitną w przyszłym roku. Zbyt późne cięcie lub ciecie wczesną wiosną znacznie ograniczy kwitnienie.
Wczesną wiosną możemy także odmłodzić krzew, przycinając stare, grube gałęzie.

Sadzenie lilaka

💜 Sadzonki lilaka pochodzące z odrostów korzeniowych sadzimy wiosną lub jesienią. W wykopanym dołku spulchniamy dno i wsypujemy kompost lub garść obornika granulowanego (lub zwykłego przekompostowanego) i mieszamy z glebą. Wkładamy roślinę i obsypujemy ziemią ogrodową, lekko ugniatając wokół korzeni. Podlewamy po posadzeniu oraz regularnie w pierwszym roku (zwłaszcza podczas suszy).

Sadzonki kupowane w doniczkach (czyli dobrze ukorzenione) możemy sadzić przez cały sezon. Jeśli bryła korzeniowa jest przesuszona, warto ją najpierw namoczyć w wiaderku z wodą. Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym podlewaniu (zwłaszcza w trakcie upałów i suszy).

Rozmnażanie lilaka (bzu) przez odrosty korzeniowe

💜 Najpopularniejszą metodą na rozmnożenie ulubionej odmiany lilaka jest pozyskanie odrostów korzeniowych, które wyrastają dookoła krzewu. Wiosną lub jesienią, ostrym szpadlem oddzielamy sadzonkę i sadzimy na miejsce stałe lub do doniczki (małe sadzonki). Ważne by sadzonka posiadała korzenie. Pamiętajmy o podlewaniu.

Odmiany szczepione nie wytwarzają odrostów korzeniowych.

Lilak możemy szczepić na podkładkach, rozmnożyć z odkładów lub z nasion (co jest jednak czasochłonne).

Choroby i szkodniki

Lilaki najczęściej atakują takie choroby jak: bakterioza lilaka, werticilioza, askochytoza, mączniak prawdziwy.
Ze szkodników zagrażać mogą: zwójka różóweczka, przebarwiacz lilakowy, pordzewiacz lilakowiec, kibitnik lilakowiaczek.

Najczęstsze powody, dlaczego lilak (bez) nie kwitnie:

cieniste stanowisko (brak dostatecznej ilości światła),
– pozostawienie przekwitniętych kwiatostanów (wycinamy je zaraz po kwitnieniu),
– radykalne cięcie,
– nadmierne nawożenie azotem,
– susza podczas zawiązywania pąków kwiatowych,
– silny wiosenny przymrozek.

Lilak (bez) w donicy

💜 Lilaka pospolitego możemy uprawiać w donicy na tarasie lub balkonie (odmiany szczepione na pniu). Do tego celu najlepszy jest jednak miniaturowy lilak Meyera odmiany ‘Palibin’ o różowo-filetowych kwiatach w formie małego krzewu lub szczepiony na pniu.

lilak w donicy

Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że warto posadzić lilaka w ogrodzie. Jest mało wymagający, pięknie pachnie, ma wiele odmian pasujących do różnych aranżacji i przyciąga motyle.
Biały kwitnący lilak to moje wspomnienie dzieciństwa (rósł w ogrodzie babci), dlatego obok jaśminowca i piwonii zawsze będzie na niego miejsce w moim ogrodzie.

Ty też masz takie wspomnienia? Masz lilaka w swoim ogrodzie?

Udostępnij jeśli się podobało :)
  •  
  • 19
  •  
    19
    Udostępnienia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *