Łubin ogrodowy

Łubin w moim ogrodzie

Łubin ogrodowy to bylina o majestatycznym wyglądzie, pięknych kolorach i zapachu wabiącym pszczoły. Często spotykamy ją w wiejskich ogrodach w kompozycjach z makami, piwoniami i ostróżkami. Jednak roślina ta staje się popularna w nowoczesnych ogrodach w zestawieniu z np. trawami. W moim ogrodzie kwitnie drugi rok. Wcześniej ślimaki były szybsze (a roślinki mniejsze więc nie miały szans).
To jedne z moich kwiatów dzieciństwa. Uwielbiam ich zapach i choć żal wycinać lubię mieć je w wazonie z piwoniami i różami.

Biały łubin ogrodowy na rabacie z piwoniami

Stanowisko dla łubinu

Bylina ta lubi stanowisko słoneczne oraz żyzną, lekko kwaśną i przepuszczalną glebę (niezbyt mokrą, ale i niezbyt suchą). W okresach suszy warto ją podlewać, aby nie zwiędły liście. Łubin kwitnie od końca maja do lipca. Jak tylko zaczyna przekwitać, wycinam kwiatostany, wtedy zdarza się, że zakwita ponownie jesienią. Aby ładnie się rozkrzewił, należy łubinowi zapewnić 40-50 cm wolnego miejsca (w dużym zagęszczeniu jest podatny na choroby grzybowe). Łubin ma dosyć głęboki system korzeniowy i nie ma potrzeby stosowania podpór. Jednak po deszczu kwiatostany lubią się łamać, dlatego w razie potrzeby, wiążę całą roślinę sznurkiem do palika. Łubin jest mrozoodporny, lecz warto na zimę okryć go warstwą ściółki.

Termin siania/sadzenia łubinu

Łubin ogrodowy rozmnażamy przez wysiew nasion do inspektu lub bezpośrednio do gruntu (w maju). Do doniczek nasiona wysiewamy od stycznia do lipca (warto delikatnie naciąć nasiona ostrym nożem lub moczyć przez kilka godzin przed wysiewem, aby przyspieszyć wschody). Zbyt gęste wschody przerywamy lub przesadzamy. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy przed nadejściem przymrozków, wybierając starannie miejsce, gdyż łubin nie lubi przesadzania.  Zakwitną w kolejnym roku (wysiane początkiem roku zakwitną jeszcze w tym samym roku). Łubin często rozsiewa się sam, gdy pozostawimy przekwitnięte kwiatostany.  Jednak rośliny z nasion często nie powtarzają cech rośliny matecznej i nie ma gwarancji, że uzyskamy taki sam kolor. Sadzonki łubinu kupione w sklepie możemy sadzić, gdy miną wiosenne przymrozki. Łubin warto dosadzać co kilka lat, gdyż dość szybko się starzeje i nie wygląda wtedy dobrze.

Nawożenie i pielęgnacja łubinu

Łubin nie wymaga specjalnego nawożenia. Wystarczy wiosną lub jesienią dołożyć kompostu. Nie ma konieczności nawożenia obornikiem, gdyż łubin potrafi sam wiązać wolny azot z powietrza. Podłoże warto wyściółkować, aby zapobiec utracie wilgoci podczas upałów. Niestety łubin jest uwielbiany przez ślimaki i mszyce, więc co roku muszę pilnować, by nie zjadły roślin, nim zakwitną.

Biały łubin ogrodowy kwiaty
łubin ogrodowy różowy w kompozycji z irysami

Udostępnij jeśli się podobało :)
  •  
  • 1
  •  
    1
    Udostępnij

2 thoughts on “Łubin ogrodowy”

  1. Magdalena Nahirny

    Przepiękny ogród 🤩 niesamowity łubin, może kiedyś i ja się doczekam takich okazów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *