Piwonie – warto je mieć w ogrodzie

Piwonie w moim ogrodzie

Już kwitną! Czekam na nie co roku. Już od marca wypatruję czerwonych główek pierwszych liści. Rosną w głównej rabacie przed domem
i wraz z niebieskimi i białymi irysami syberyjskimi tworzą gęstwinę cudownie pachnących kwiatów i ciemnozielonych liści. Uroku rabacie dodają też różowe i białe łubiny, niższe szałwie w różnych kolorach oraz niezniszczalne róże odmiany Elmshorn. Piwonie to jedne z kwiatów mojego dzieciństwa, dlatego mam do nich sentyment i musiałam je mieć u siebie. Posadzone 4 lata temu pochodzą z maminego ogrodu
(z okazów kilkunastoletnich).

rabata bylinowa z piwoniami
rabata bylinowa z piwoniami

Stanowisko dla piwonii

Piwonie wymagają stanowiska słonecznego do lekko zacienionego oraz żyznej i przepuszczalnej gleby o neutralnym pH. Gleba nie może być zbyt wilgotna gdyż wtedy lubią chorować.

Karpy piwonii są mrozoodporne, lecz warto okryć je na zimę stroiszem. Młode pędy i pąki mogą przemarznąć, dlatego u mnie rosną w miejscu osłoniętym od wiatru (również z uwagi na kruche pędy), a w razie większych przymrozków okrywam je włókniną.
W zależności od odmiany i warunków piwonia kwitnie od końca maja do końca czerwca. U mnie najczęściej jest to pierwsza połowa czerwca.

piwonie w ogrodzie

Termin sadzenia/dzielenia piwonii

Najlepiej piwonię sadzić wiosną od marca do maja lub wczesną jesienią przed nadejściem mrozów (aby miała szansę się ukorzenić na nowym stanowisku). Piwonię kupioną w donicy możemy sadzić od wiosny do jesieni.

Nawożenie i pielęgnacja piwonii

Piwonie nawożę wiosną lub jesienią, dodając świeżego kompostu lub przekompostowany obornik (jesienią). Można również stosować nawozy do roślin kwitnących zawierające mało azotu a dużo potasu i fosforu.
W czasie kwitnienia warto zaopatrzyć się w podpory, gdyż pędy z kwiatami lubią się pokładać zwłaszcza po deszczu. Przekwitnięte kwiatostany piwonii usuwam, robiąc miejsce dla pąków i nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Liście usuwam stopniowo, kiedy zaczynają zasychać i wyglądają brzydko (całkowicie usuwam dopiero jesienią, gdyż długo wypełniają rabatę zielenią).

Rozmnażanie piwonii

Piwonie możemy łatwo rozmnożyć przez podział karpy, w terminie od drugiej połowy sierpnia do października (najlepiej w sierpniu, kiedy są już w stanie spoczynku) w pochmurny i wilgotny dzień. Karpa powinna być około 3-4-letnia. Warto to zrobić, kiedy nasza piwonia pomimo starań nie kwitnie lub choruje. Po obkopaniu szpadlem, karpę delikatnie wyjmujemy z dołka. Następnie przycinamy liście 5 cm nad pąkami i płuczemy w wodzie, by odsłonić oczka. Karpę tniemy ostrym nożem i delikatnie dzielimy rękami na około 15 cm części. Przycinamy nieco korzenie i czyścimy sadzonki z martwych części. Następnie pozostawiamy w cieniu do wyschnięcia. Sadzonki możemy zaprawiać ekologicznie nadmanganianem potasu (mocząc w roztworze) i węglem drzewnym, aby zapobiec chorobom grzybowym. Sadzimy w ziemię ogrodową zmieszaną z granulowanym obornikiem lub dając na dno przekompostowany obornik i przysypując warstwą ziemi. Zamiast obornika można użyć kompostu. Pączki przykrywamy około 5 cm warstwą ziemi. Na zimę okrywamy przed mrozem. Sadzonki piwonii w kolejnym roku słabo kwitną lub wcale (potrzebują trochę czasu, by się przyjąć).

Pozdrawiam 🙂

piwonie rabata
Udostępnij jeśli się podobało :)
  •  
  • 12
  •  
    12
    Udostępnienia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *