Rozsada papryki – jak zrobić?

Dzisiejszy wpis o tym, jak samodzielnie zrobić rozsadę papryki.

Mamy połowę lutego, a więc najwyższa pora, aby pomyśleć o wysiewie nasion papryki słodkiej i ostrej. Paprykę ostrą wysiewamy od stycznia do końca lutego, a słodką od lutego do końca marca. Aby owoce zdążyły dojrzeć, paprykę najlepiej wysiać do połowy marca. W lutym dobrym okresem na wysiew nasion papryki będą dni od 20-stego do końca miesiąca (w zależności od kalendarza ekologicznego).

Przygotowanie podłoża do siewu papryki

Podłoże do siewu papryki powinno być lekkie i przewiewne. W żadnym wypadku ciężkie i zbite. Możemy użyć specjalnego podłoża do siewu dostępnego w sklepach lub samemu przygotować mieszankę. Dla rozluźnienia do podłoża warto dodać perlit.

O tym, jakie podłoże do siewu nasion wybrać pisałam tutaj.

Podkiełkowywanie nasion

Ogólnie nasiona papryki mają wysoką zdolność kiełkowania i z większości z nich udaje się wyhodować sadzonki. Kiełkują jednak nierównomiernie i czasem dosyć długo.

Ja polecam podkiełkowywać nasiona na płatkach kosmetycznych lub ligninie (albo ręczniku papierowym), dzięki czemu łatwiej planować wysiewy. W tym celu na zwilżone ciepłą wodą płatki (wcześniej opisane długopisem albo w inny sposób) wykładam nasiona i przykrywam z góry drugim zwilżonym płatkiem. Pilnuję, aby waciki nie wyschły i trzymam je w ciepłym miejscu. Papryka do skiełkowania potrzebuje temperatury 22-240C.

Po skiełkowaniu delikatnie pęsetą albo zwilżonym ołówkiem przenosimy nasiona do otworów w przygotowanym podłożu (głębokość około 0,5 – 1 cm) i lekko zakrywając ziemią, ubijamy. Delikatnie zraszamy letnią wodą, aby nie wypłukać nasion. Wysiewy warto nakryć w początkowej fazie, aby ziemia nie wysychała.

Do jakich doniczek wysiewać nasiona papryki?

Nasiona papryki możemy wysiewać rzutowo do większych pojemników (np. litrowych po lodach), w odstępach około 1-2 cm lub pojedynczo do multiplatów (wielkość ok. 4x4cm). Nasiona możemy również siać bezpośrednio do większych doniczek (nie wymagają wtedy pikowania), jednak ta metoda wymaga wiele miejsca na parapecie.

Do siania dobrze nadają się również doniczki lub wielodoniczki torfowe.

Doniczki po skiełkowaniu nasion natychmiast ustawiamy na słonecznym stanowisku, lub doświetlamy lampami. Stawiając skiełkowane roślinki na parapecie, pamiętajmy, aby brzeg pojemnika był nie niżej niż górna krawędź ramy okna. Podkładając coś pod paletkę lub pojemnik, warto pochylić rozsady w stronę światła. Dzięki temu unikniemy wybiegania siewek. Po wzejściu nasion powinniśmy utrzymywać temperaturę w dzień około 20-240C, nocą ok. 18oC. Cały czas pamiętamy o zraszaniu gleby, aby siewki nie zwiędły.

Pikowanie rozsady papryki

Po pojawieniu się pierwszych liści właściwych rośliny pikujemy pojedynczo do większych doniczek o średnicy 6-9 cm lub kubeczków po małych jogurtach (ok. 200 ml) jeśli nie mamy wiele miejsca (pamiętajmy o zrobieniu otworów w dnie).

Ziemia do uprawy rozsady musi być zasobna w składniki pokarmowe. Papryka lubi żyzne i przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu/zraszaniu rozsady, gdyż papryka ma spore wymagania wodne. Nigdy nie podlewajmy roślin zimną wodą.

Nawożenie rozsady papryki

Po koło miesiącu, od przepikowania, paprykę warto zacząć zasilać ekologicznym nawozem np. biohumusem. Należy stale obserwować liście i w miarę potrzeby reagować na braki pokarmowe w podłożu.

Kiedy wysadzać rozsadę papryki na miejsce stałe?

Tydzień przed wsadzeniem rozsad do ziemi w tunelu, gruncie czy donicy nasze sadzonki musimy zacząć hartować. Wynosimy je w ciągu dnia na kilka godzin na zewnątrz w osłonięte od wiatru i silnego słońca miejsce, aby liście nie uległy poparzeniu.

Nie powinno się sadzić papryki na miejsce, w którym rosła w poprzednim roku.

Papryka jest rośliną ciepłolubną i nie lubi zimna. Do tunelu, gruntu czy donicy sadzimy ją, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków co czasem zdarza się dopiero po 20 maja. Paprykę wysadzoną do tunelu wcześniej możemy ochronić dodatkowo zimową agrowłókniną, natomiast posadzoną do donic na tarasie, w miarę możliwości wnosimy na noc do pomieszczenia.

Moja rozsada papryki

Ja własną rozsadę papryki robię od dwóch lat, czyli odkąd mam tunel. Nie próbowałam uprawy w gruncie, gdyż brakuje mi słonecznego i zacisznego miejsca. Nasiona podkiełkowuję (na dekoderze 🤫) i sadzę do perlitu lub mieszanki ziemi do siewu z perlitem. Rozsadę w perlicie fertyguję nawozem, a tę uprawianą w glebie w miarę potrzeby zasilam ekologicznym nawozem do warzyw lub kwiatów. Po wysadzeniu do tunelu rozsadę nawożę bardzo rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw (1:20).

W ostatnim roku do tunelu rozsadę sadziłam 2 maja razem z pomidorami. Nie był to jednak dobry pomysł, gdyż z powodu nocnych przymrozków, długo musieliśmy dogrzewać tunel zniczami i farelką. Mam nadzieję, że ten rok będzie cieplejszy.

W tym sezonie będę siać odmianę słodkiej papryki Corno di Toro Orange (pomarańczowe, długie owoce) oraz słodką czerwoną o długich owocach (nasiona wydłubane z kupionego w markecie owocu). Do tego jedna czerwona ostra, nieznana odmiana, której nasiona również pochodzą z kupionej papryki. W zeszłym roku siałam odmianę Caryca i taką długą czerwoną. Zbiory były obfite, choć długo walczyłam z mszycami, przez co plon był późny.

W tym roku muszę również trochę pokombinować, aby nie sadzić jej w tym samym miejscu w tunelu, w którym rosła w roku poprzednim.

A Ty robisz własną rozsadę papryki, czy kupujesz gotowe sadzonki? Jaka jest Twoja ulubiona i sprawdzona odmiana? Napisz w komentarzu poniżej 👍

Pozdrawiam, Kasia


Udostępnij jeśli się podobało :)
  •  
  • 14
  •  
    14
    Udostępnienia

2 thoughts on “Rozsada papryki – jak zrobić?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *